Захистити мозок від дегенерації: як накопичити рятівний когнітивний резерв
Команда іспанських учених кафедри експериментальної психології Севільського університету під час дослідження з’ясувала, що в деяких людей когнітивний резерв настільки великий, що дає змогу компенсувати ушкодження мозку і продовжувати ефективно функціонувати.
Що таке когнітивний резерв
Когнітивний резерв – це своєрідний конструкт, здатність мозку гнучко реагувати на проблеми й труднощі, залучаючи не тільки наявні нейронні зв’язки, а й створюючи нові там, де люди похилого віку можуть вийти з ладу через хворобу або вікові зміни.
Когнітивний резерв розвивається впродовж усього життя внаслідок навчання, отримання нових знань і навіть простої цікавості.
– За однакового пошкодження мозку у двох людей пацієнт із більшим когнітивним резервом зможе краще перенести та сповільнити клінічні прояви хвороби, – стверджують учені.
Іншими словами, когнітивний резерв – це сукупність когнітивних ресурсів, які людині вдається набути впродовж життя і які забезпечують захист від старіння та пошкодження мозку.
Освіта та розваги
У 2017 році міжнародне дослідження, проведене на замовлення престижного наукового журналу The Lancet, присвячене профілактиці та лікуванню деменції, показало, що люди, які продовжують навчатися або тренуватися протягом усього життя, мають більше шансів розвинути додаткові когнітивні резерви.
Вважають, що поліпшити наш когнітивний резерв можуть зовнішні чинники – і це не тільки освіта, робота, а й деякі види дозвілля.
– Вплив оточення має фундаментальне значення. З неврології та психобіології ми знаємо, що гени визначають багато аспектів нервової системи, але оточення теж їх модулює, – кажуть дослідники.
Експерти зазначають, що формальній освіті, вивченню різноманітних концепцій і навчальних дисциплін завжди надавали великого значення. Але вчені активно обговорюють і те, чи можуть повсякденні заняття, такі як читання, гра на музичному інструменті, сприяти розвитку когнітивних резервів.
– Є дослідження, які доводять, що їхній внесок навіть більший, ніж сама освіта, скільки б годин ми їй не присвячували, – йдеться в повідомленні.
Експерти визнають, що це дискусійне питання, але очевидно, що люди, які навантажують свій мозок, уповільнюють старіння.