Засновник і CEO Trustee Plus Вадим Груша: про регулювання віртуальних активів в Україні і світі, майбутнє криптовалют та секрети успішної конкуренції
Україні буде важко повернутись до світових рейтингів Crypto Adoption, адже більшість країн світу уже сформували політики щодо віртуальних активів, активно залучають інвестиції, отримують надходження до бюджету та розвивають сферу, вважає Вадим Груша, засновник та CEO Trustee Plus – криптогаманця з вбудованою платіжною карткою. В інтерв’ю для UA.NEWS Вадим відверто розповів про моделі регулювання криптовалюти, які йому імпонують, назвав ключові тренди у платіжній сфері, які будуть формувати майбутнє ринку, пояснив, як штучний інтелект може допомогти криптосвіту, які галузі у крипті мають високий потенціал, а також поділився планами Trustee та секретами успішної конкуренції.
Фінансова екосистема Trustee, створена Вадимом Грушею, об’єднує декілька продуктів на будь-який смак та потреби: Trustee Plus — криптогаманець з вбудованою платіжною карткою, Trustee Wallet — криптогаманець для безпечного зберігання і покупки криптовалют і токенів, платіжна картка Trustee, з якої можна оплачувати усі покупки з автоматичною конвертацією криптовалют в фіатні гроші, а також P2P-трейдинг та багато іншого.
Чи готуєтесь ви до легалізації криптовалюти в Україні? Як вважаєте, чи виграє бізнес і споживачі від поточної моделі регулювання, яке пропонують урядовці? Існує думка, що в Україні не легалізують крипту доки не закінчиться повномасштабна війна, що ви про це думаєте? Вадим Груша: Так, ми плануємо почати працювати в Україні, коли буде відповідне правове поле та вже активно до цього готуємось. Згадана вами “поточна модель регулювання” наразі нікому не відома, адже існує велика вірогідність,що ні законопроєкт від Мінцифри, ні законопроєкт від НКЦПФР не будуть прийняті в поточному вигляді.
Це наштовхує на думку, що готується якась краща й прозоріша модель, у якій буде взято до уваги основні потреби як бізнесу, так і споживачів. І з безпосереднім закінченням війни регуляцію віртуальних активів не пов’язую.
Що принесе Україні остаточна легалізація криптовалюти? Чи може наша країна в перспективі відновити статус юрисдикції із одним із найбільших Crypto Adoption на планеті та отримати інвестиції?
Вадим Груша: Так, ви вдало підмітили, що за різними рейтингами Україна вже була серед країн із найвищим рівнем криптоадопції у світі. Спостерігаючи тривалість та процеси, які відбуваються навколо регулювання, у мене є великі сумніви, що ми зможемо повернутися в топ рейтингів. Абсолютна більшість країн світу мають вже сформовані екосистеми віртуальних активів у правовому полі, менше з тим, не всі вони приймали для цього спеціальне законодавство, але це не наша ситуація.
Відповідна регуляція перш за все створить умови для роботи компаній у цій сфері, а це інновації, робочі місця, інвестиції, додаткові надходження в бюджет. Це узгодження того, як держава ставиться до сектору та операцій взагалі.
На сьогодні багато де за кордоном питання криптовалюти уже врегульовано, модель якої юрисдикції вам імпонує найбільше?
Вадим Груша: Говорячи про юрисдикції, кілька моделей виглядають особливо цікавими та перспективними для криптоіндустрії: Швейцарія з її Crypto Valley в кантоні Цуг пропонує одну з найпрогресивніших моделей регулювання у світі, Сінгапур побудував свою на гарному балансі між інтересами інвесторів та розвитком галузі, має привабливі умови для іноземних компаній в тому числі.
Ми, як і безліч інших компаній, що надають послуги на ринку віртуальних активів, працюємо в Литві — одній з найпопулярніших юрисдикцій в ЄС. І це не безпідставно — вона має гнучке регулювання, сприятливий податковий режим і прозору процедуру отримання ліцензій.
Для тих, хто хоче працювати в Європі, Литва дійсно один із кращих варіантів. Хочу впродовж декількох років зможу сказати таке й про українську юрисдикцію.
Що може дати криптовалюта світові у 2024 році, коли здавалось би усе вже винайдено та реалізовано?
Вадим Груша: Вона свій потенціал ще й близько не реалізувала. Технологія блокчейн, що є основою для криптовалюти, завдяки своїй прозорості та децентралізованості в майбутньому може бути широко застосована для управління правами власності, реєстрів нерухомості та земельних кадастрів, виборчих процесів, повністю автоматизованих угод і розподілених спільнот, а найпотужніше — програмовані гроші.
Які тренди у криптосвіті, платежах і у цілому в фінтеху вам найбільше імпонують?
Вадим Груша: Криптовалютні компанії та фінтех загалом продукують зараз багато трендів, що варті уваги. Тож на всіх я зупинятися не буду, виділю лише ті, де вбачаю найбільше переваг: токенізація реальних активів, що поєднує акції, нерухомість та мистецькі твори з можливостями блокчейну та інтеграція штучного інтелекту в оптимізацію клієнтського обслуговування, управління ризиками та виявлення шахрайства. Окремої уваги заслуговує кредитування в секторі DeFi, що спираючись на смарт-контракти, дає змогу людям отримувати доступ до позик без посередників.
Мене дуже тішить, що подібні ініціативи переходять з категорії швидкоплинних трендів до фундаментальних рішень, що змінюють глобальну фінансову екосистему.
Які є перспективи у криптовалюти в поєднанні із галузями Web3, NFT, DAO, Metaverse, Gaming? Чи вистрілять знову ці галузі? Адже за останніми даними, у 3 кварталі 2024 року, венчурні інвестиції у ці сфери скоротились на 39%?
Вадим Груша: На прикладі GameFi з його проєктами типу play-to-earn бачимо, що популярність цих галузей циклічна — були на піку в 2021 році, вони ж викликають значне зацікавлення в спільноти й у 2024 році. Сектор NFT теж потрохи відроджується, зосередившись на концепції “цифрових двійників” реальних об’єктів, коли вони виступають як сертифікати автентичності або документи, що підтверджують право власності на певні активи.
Тому не вважаю, що будь-яка з перерахованих вище галузей не зможе повернути втрачені позиції, за умови переосмислення їхніх окремих концепцій, що вже віджили своє.
Що може дати штучний інтелект світу криптовалюти і платежів? Вже є платіжні боти та фінансові едвайзери, але наскільки далеко це може зайти?
Вадим Груша: Штучний інтелект вже відіграє чималу роль у сфері криптовалют та платежів, але потенціал його застосування наразі точно не вичерпаний. ШІ може швидко обробляти величезні масиви даних, відслідковувати транзакції та виявляти підозрілі моделі поведінки, адже кібербезпека є чи не одним з найбільших викликів для індустрії.
Також він здатен автоматизовувати смарт-контракти, управління ризиками й обробку платежів, та вивести згадані вами боти на новий рівень — аналізувати не лише ринкові дані, але й новини та соціальні мережі, що можуть мати вплив на вартість активів.
Як ви ставитесь до таких масових трендів у криптовалюті як різноманітні “тапалки” та “мемкоїни”? Чи не виникало у вас розчарування у тому, що багато криптовалютних проектів багато в чому відійшли від першопочаткових ідей крипти?
Вадим Груша: Мемкоїни та “тапалки” здебільшого націлені на швидкий спекулятивний прибуток, ніж на розвиток технологій або нових економічних рішень. Тому я стримано до них ставлюсь. Криптовалюта — дуже динамічна сфера, тому тренди тут бувають найрізноманітніші та швидко змінюють один одного.
Розчарування в мене також не виникало, адже як не крути — вони зруйнували стереотип, що віртуальні активи є чимось винятково страшним та незрозумілим та привабили в сектор велику аудиторію. Так, велика її частина згодом відсіється, але для інших це стане знайомством, що з часом може перерости в зацікавлення самою технологією та можливостями, що вона може надати у найрізноманітніших сферах життя.
Чи можете дати поради, як можна ефективно відрізнити скам-проект? Які його ключові ознаки?
Вадим Груша: Нереалістичні обіцянки про захмарні прибутки, гарантований заробіток, відсутність будь-яких відомостей про засновників та команду проєкту, велика кількість скарг та негативних відгуків у соцмережах, маніпулятивні комунікації та підозрілі дропи — найпоширеніші “дзвіночки”, що можуть вказувати на скам. Але шахраї постійно вдосконалюють свої підходи, тому дуже важливо проводити всебічний аналіз перед інвестуванням у нові активи.
Поділіться, чому ви вирішили прийти у криптобізнес та фінансову сферу? Багато у кого з криптобізнесменів та новаторів були певні ідеологічні міркування щодо того, щоб зробити світ кращим завдяки крипті. Чи була у вас подібна мотивація?
Вадим Груша: Так, я дуже вірю в криптовалюту та її потенціал і це й стало основною мотивацією будувати бізнес саме у цій сфері. Перший продукт в екосистемі — Trustee Wallet, мав успіх, але був орієнтований на більш просунутих користувачів, які вже на певному рівні розуміли технологію.
Та ми усвідомлювали, що в найближчі десятиліття криптовалюта не буде масово використовуватись у своєму класичному вигляді, тому вирішили розкривати її потенціал через зрозумілу для споживача традиційну структуру функціонування. Саме це було основною відмінністю Trustee Plus від інших криптогаманців, що й подарувало йому велике лояльне ком’юніті та високу популярність. Величезна складова цього результату — віра в те, що криптовалюта здатна змінити світ і бажання показати це сотням тисяч користувачів.
Зараз усе більше великих гравців реалізують спільні проекти з криптокомпаніями, нещодавно це, наприклад, Visa і Coinbase, Mastercard і Mercuryo. Що думаєте про такі формати партнерства?
Вадим Груша: Це дуже позитивна тенденція та абсолютно логічний крок. Партнерства криптокомпаній з величезними платіжними системами суттєво збільшують рівень довіри до криптовалют і блокчейн-технологій серед широкої аудиторії.
Вони відкривають нові можливості для інтеграції віртуальних активів у традиційні фінансові системи й у результаті сприяють нормалізації їх використання у звичних для кожного транзакціях. Але такі партнерства, звісно, мають користь не лише для криптокомпаній — для фіатних гігантів вони є додатковим інструментом для підтримання конкурентоспроможності у світі, яким керують інновації.
На сьогодні Trustee Plus посідає значну частину ринку в Україні, успішно конкуруючи із такими відомими продуктами як Metamask і Trust. Завдяки чому вам це вдається? Чим відрізняється конкуренція в Україні і за кордоном?
Вадим Груша: Не можу давати жодних оцінок щодо конкуренції в Україні, адже попри те, що Trustee Plus був створений українськими розробниками, у зв’язку з відсутністю відповідного регулювання, ми не можемо тут працювати. Компанія здійснює свою діяльність та обслуговує клієнтів у Литві, Польщі та інших країнах Європейського Союзу.
А в цілому секрет такого стрімкого зростання користувацької бази Trustee Plus та його популярності я вже розкрив — надання можливості легко працювати зі складною технологією та інструментів для безшовної інтеграції криптовалюти у повсякденне життя. Наразі в застосунку випущено більше 116 тисяч платіжних карток, що дозволяють миттєво конвертувати віртуальні активи в місцеву валюту без жодних зайвих дій з боку користувача для зручних розрахунків по всьому світу.
Але так, наша картка працює в тому числі і в Україні, а при розрахунку нею відбувається імпорт іноземної валюти в країну, що позитивно впливає на стійкість місцевої.
Яких новинок чекати користувачам від Trustee найближчим часом? Чи плануєте нові партнерства і проекти?
Вадим Груша: Ми завжди звертаємо увагу на фідбек від родини Trustee, адже він незмінно надихає на масштабні зміни та нові звершення. Зараз команда активно працює як над вже обіцяними та офіційно анонсованими функціональностями й продуктами — індивідуальні рахунки для користувачів, розширення переліку доступних монет та довгоочікувані фізичні картки, так і над дечим дійсно новим та дуже цікавим. Всі секрети я не розкриватиму, тому раджу всім тримати руку на пульсі — ми ще точно здивуємо вас.