Екоцид під прикриттям: викрито системні схеми вирубки лісів на 248 мільйонів гривень за участі посадовців

Політика

Правоохоронні органи розкрили масштабні злочинні схеми, пов’язані з системним нищенням українських лісів та легалізацією незаконно заготовленої деревини. Загалом у межах розслідування підозру оголошено вже 29 фігурантам. За попередніми підрахунками, зловмисники незаконно знищили щонайменше 13 тисяч дерев, чим завдали державі колосальних збитків на суму понад 248,6 мільйона гривень. Про це повідомляє Київська обласна прокуратура.

Цинізм ситуації полягає в тому, що організаторами та ключовими учасниками злочинних груп виявилися саме ті посадовці, які за законом мали захищати природні багатства країни. Серед фігурантів справи — колишні та чинні працівники лісової галузі, зокрема представники надлісництв ДП «Ліси України», головні лісничі, майстри лісу та керівники агролісогосподарських підприємств. Окрім них, до схем були залучені посадовці Держгеокадастру, голова однієї з територіальних громад, підприємці та члени організованих злочинних угруповань.

Слідство встановило, що затримані здійснювали не поодинокі порушення, а налагодили чіткий, системний бізнес на екоциді. Злочинна діяльність велася за кількома основними напрямами:

  • Знищення заповідних зон: незаконні рубки проводилися на територіях природно-заповідного фонду, державних заказників, регіональних ландшафтних парків та у межах зелених насаджень населених пунктів;
  • Махінації з документами: масове виготовлення підроблених лісорубних квитків, фальсифікація заяв на отримання сировини та проведення суцільних вирубок під виглядом планових санітарних чи лісовідновних заходів;
  • Тіньовий ринок та легалізація: продаж необробленої деревини приватним компаніям за заниженими цінами, незаконне відчуження і подальша приватизація земель лісового фонду, а також зловживання службовим становищем в інтересах великого бізнесу.

Одним із найрезонансніших епізодів стала ліквідація масштабного каналу легалізації цінних порід деревини. Організатори намагалися «відмити» через Єдину державну систему електронного обліку близько 19 тисяч кубометрів лісу. Це еквівалентно орієнтовно 10 тисячам незаконно зрубаних дубів, які готували до експорту за кордон за фіктивними документами.

Упродовж 2022–2025 років ця оборудка охопила понад 100 суб’єктів господарювання, включно з найбільшими експортерами країни. Загальна сума тіньових операцій перевищила 147 мільйонів гривень. Наразі шістьом ключовим учасникам цієї ОЗГ уже офіційно повідомлено про підозру.

Правоохоронці наголошують, що в кожному викритому випадку йдеться про непоправну шкоду для екосистеми України, адже для відновлення знищених вікових дерев потрібні століття. Слідчі дії тривають, а кожному фігуранту, що заробляв на нищенні української природи в особливий період, загрожує суворе кримінальне покарання.

Раніше «Київщина 24/7» повідомляла про те, що Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП) звернулася до Вищого антикорупційного суду (ВАКС) із позовом про визнання необґрунтованими активів та стягнення їх у дохід держави. Мова йде про майно на суму майже 5 мільйонів гривень, яке, за версією слідства, фактично набув нинішній Віцепрем’єр-міністр з відновлення України — Міністр розвитку громад та територій України Олексій Кулеба, оформивши його на близьких осіб.

Читайте також: Наркоімперія з понад 8 млн доз і лабораторії: у справі спецоперації «Реквієм» судитимуть ще п’ятьох учасників

Фото: ОГП

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.

Залишити відповідь