Фіктивне розмінування на понад 49 млн грн: у Києві 6 осіб підозрюються у заволодінні коштами
22 Чер, 14:22
Київська міська прокуратура повідомила підозру шістьом особам через заволодіння 49,2 млн грн бюджетних коштів, виділених на гуманітарне розмінування територій Миколаївщини. Про це повідомили в пресслужбі Київської міської прокуратури.
За даними слідства, упродовж 2024–2025 років була створена мережа взаємопов’язаних підприємств, які брали участь у тендерних процедурах на виконання робіт із розмінування сільськогосподарських земель у Миколаївській, Херсонській та Чернігівській областях.
Після укладення договорів із Центром гуманітарного розмінування виконавці, за версією правоохоронців, лише створювали видимість виконання робіт. При цьому до офіційної документації вносилися недостовірні відомості про площі нібито очищених від вибухонебезпечних предметів земельних ділянок, що дозволяло отримувати значні суми з державного бюджету.

Раніше, у квітні 2026 року, у межах цього ж розслідування підозри отримали директор столичної компанії-оператора протимінної діяльності та керівниця групи саперів. Слідство вважає, що під час виконання робіт на території Херсонської області було незаконно отримано понад 6,3 млн гривень бюджетних коштів.
Під час подальшої перевірки правоохоронці дослідили результати аналогічних робіт на Миколаївщині. За висновками слідства, там також мало місце імітування процесу розмінування. Попри це виконавці отримали з бюджету 49,2 млн гривень.
«Троє керівників груп розмінування, а також керівник агропідприємства, який підписував акти виконаних робіт, розуміючи, що насправді роботи не проводились, підозрюються у пособництві заволодінню грошима та складанні та видачі службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів (ч. 5 ст. 27, ч. 5 ст. 191, ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 366 КК України)», – йдеться в повідомленні.
Крім того, до кримінальної відповідальності планують притягнути трьох керівників груп розмінування та директора аграрного підприємства, який підписував акти приймання робіт, попри те, що фактично вони не виконувалися. Їх підозрюють у пособництві в заволодінні коштами та складанні й видачі завідомо неправдивих офіційних документів.
До суду вже подано клопотання щодо обрання підозрюваним запобіжних заходів.

Під час розслідування правоохоронці також зафіксували розмови учасників схеми, у яких вони обговорювали відсутність належного контролю за виконанням робіт. Серед іншого, слідство отримало дані про наміри підкидати на земельні ділянки предмети, схожі на боєприпаси або їхні елементи, щоб створити враження результативності розмінування.
За інформацією прокуратури, замість проведення необхідних робіт сапери протягом кількох днів перебували поблизу полів, які в документах значилися як потенційно заміновані.
Досудове розслідування триває.
Правоохоронці перевіряють можливу причетність фігурантів до аналогічних схем під час виконання робіт із гуманітарного розмінування в інших регіонах України, де раніше відбувалися бойові дії.


«Київщина 24/7» також повідомляла, що у Києві повідомили підозру пособнику шахрайства, який заволодів 20 млн грн аграрного підприємства. Зловмисник видавав себе за директора цього підприємства. Підприємство уклало договір на продаж сої, згідно з яким оплата мала надходити на рахунок продавця. Проте зловмисники підробили паспорт директора компанії та відкрили фіктивний банківський рахунок. Через нього на суму майже 20 млн грн перерахували кошти, які згодом були переказані на рахунки інших юридичних осіб.
Читайте також: Замість укриттів в гуртожитках – збитки на понад 1,2 млн грн: у Києві судитимуть підрядника та посадовця вишу
Фото: Київська міська прокуратура
Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.