Гроші тануть у регіонах: у росії вже 56 областей і республік живуть з дефіцитом

Суспільство

Профіцит консолідованих бюджетів російських регіонів у першому кварталі 2026 року впав до найнижчого рівня за останні п’ять років.

Про це повідомила Служба зовнішньої розвідки України.

За даними рахункової палати рф, регіональні фінанси продовжують погіршуватися, попри заяви кремля про нібито економічну стабільність.

Як порівняти з першим кварталом 2025 року, сукупний профіцит регіональних бюджетів зменшився у 2,4 раза — з 4,63 млрд доларів. Якщо ж порівнювати з аналогічним періодом 2024 року, коли цей показник становив 8,61 млрд доларів, падіння сягнуло вже 4,5 раза.

Одночасно зростає кількість регіонів, які не можуть звести бюджети без дефіциту. Наразі таких суб’єктів рф уже 56, тоді як рік тому їх було 46. Для порівняння: у першому кварталі 2022 року дефіцит мали лише шість регіонів.

У СЗРУ зазначають, що за роки повномасштабної війни фінансові проблеми поступово охопили більшу частину росії.

Сукупний дефіцит збиткових регіонів за рік майже подвоївся — із 2,12 млрд до 4,06 млрд доларів.

Профіцитними залишаються лише 34 суб’єкти рф із загальним позитивним сальдо 5,99 млрд доларів. Водночас майже дві третини цієї суми — 3,82 млрд доларів — забезпечила москва.

Найскладніша ситуація спостерігається у промислових, вугільних та сировинних регіонах. За часткою дефіциту у власних доходах найгірші показники мають єврейська автономна область, кемеровська та вологодська області, а також республіка комі.

У грошовому вимірі найбільші бюджетні втрати зафіксовані в кемеровській області, ханти-мансійському автономному окрузі та краснодарському краї.

При цьому у 39 регіонах дефіцит зберігається вже другий рік поспіль, а в 11 — триває третій рік. У СЗРУ вважають, що йдеться вже не про тимчасові труднощі, а про системну проблему, яку кремль не може вирішити без додаткових вливань або підвищення податкового навантаження.

Показовим є і розрив між доходами та витратами. За рік доходи регіонів збільшилися лише на 0,5%, тоді як видатки зросли на 4,3%.

Наслідки вже відчувають на місцях. Так, влада іркутської області почала економити на вуличному освітленні в громадських просторах, щоб скоротити бюджетні витрати. Світло вимикають навіть у братську — другому за величиною місті регіону.

«Поки кремль витрачає мільярди на війну, росіяни в провінції залишаються в темряві», — наголосили у Службі зовнішньої розвідки.

Також змінюється структура податкових надходжень. Доходи від податку на доходи фізичних осіб зросли на 14,6%, тоді як надходження від податку на прибуток підприємств зменшилися на 11,7%.

У СЗРУ вважають, що це свідчить про поступове перекладання фінансового навантаження з бізнесу на населення, тоді як підприємства дедалі більше втрачають прибутковість.

Водночас посилюється й кредитна залежність регіонів. За квартал витрати на обслуговування боргів зросли у 2,2 раза, а сукупний держборг суб’єктів рф досяг майже 49,7 млрд доларів.

Особливо швидко збільшується обсяг банківських кредитів: за рік він зріс більш ніж утричі — з 3,19 млрд до 10,27 млрд доларів.

Залишити відповідь