Найбільше озеро Борисполя віддали під забудову? Що приховують земельні рішення міськради та кому дісталися десятки гектарів
22 Чер, 12:00
На сесії міської ради депутати без зайвого шуму вирішили долю понад 38 гектарів комунальної власності. Рішення стосувалися земельних ділянок – від приміських пустирів до улюбленого місця відпочинку тисяч бориспільців.
Замість обіцяних рекреаційних зон містяни можуть отримати нові об’єкти забудови та масштабне «освоєння» територій, рішення щодо яких ухвалювалися без громадського обговорення.
Що насправді ховається за сухими кадастровими номерами та кому дісталися десятки гектарів однієї з найдорожчих земель Борисполя – розбиралася редакція у рамках рубрики «Політика без фільтрів».
Як Олесницьке озеро «пустили під суперфіцій»
Найбільш резонансним епізодом останньої великої сесії 1 травня 2026 року стало рішення №5079-75-VIII. Ним Бориспільська міська рада безоплатно передала Управлінню капітального будівництва майже 10 гектарів землі навколо Олесницького озера (кадастровий номер 3210500000:11:004:0055).

Механізм передачі – суперфіцій строком на 10 років. Для пересічного мешканця це слово звучить як черговий бюрократичний термін. Насправді ж суперфіцій надає право користування чужою земельною ділянкою для забудови, про це йдеться у самому документі.

Офіційне цільове призначення в рішенні міськради сформульоване як «для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови». Під це розмите формулювання може підпадати будь-що: від заявлених колись спортмайданчиків до комерційних об’єктів.
Гостроти ситуації додає різкий контраст між колишніми публічними планами та нинішніми діями, адже ще сім років тому колишня влада «малювала» містянам красиві картинки масштабного громадського простору біля Олесницького озера.
У 2019 році КП «ВУКГ» отримало дозвіл на розроблення проєкту землеустрою під об’єкти рекреаційного призначення на 15 гектарах навколо озера.

У 2025 році планувалось витрати понад 1,43 млн грн лише на проєктування зони відпочинку з пляжною інфраструктурою, пішохідними маршрутами та дитячими майданчиками.

У 2026 році вже замовляли коригування цієї проєктно-кошторисної документації за 300 тисяч гривень без ПДВ.

Однак тепер про рекреацію в рішеннях міськради майже не йдеться. Натомість акцент змістився на «будівництво та обслуговування інших будівель громадської забудови».
Чи означає це, що Бориспіль готують до масштабного освоєння території навколо найбільшого та найпопулярнішого озера міста? Питання залишається відкритим. Жодних детальних проєктів майбутнього використання цієї території або публічних презентацій для громади наразі не оприлюднено.
Чи втратять мешканці вільний доступ до улюбленого місця відпочинку – покаже час. Але поки що рішень у документах значно більше, ніж відповідей для громади.
«Oles Park» замість дикої природи: батути та розкол серед містян
Поки нюанси земельних рішень міськради лише починають аналізувати громадськість та журналісти, територія навколо озера вже починає змінюватися. 14 червня тут відкрили новий простір із батутами, street food-зонами та іншими розвагами для дітей і дорослих.
Ба більше, у відкритому доступі вже з’явилися вакансії від нового дитячого парку розваг «Oles Park», який розгортають безпосередньо на території біля Олесницького озера.
Для нового проєкту шукають операторів атракціонів та керуючих. В описах вакансій організатори відкрито зазначають: «Ми запускаємо новий дитячий парк розваг на Олесницькому озері… Робота з дітьми та батьками – батути, напої (баблті), атмосфера відпочинку».
Новина про появу комерційного парку розваг на місці природної зони одразу викликала бурхливі дискусії та розділила думки бориспільців у соціальних мережах. Частина жителів сприйняла такі зміни негативно, бідкаючись на втрату тиші та спокою:
- «Був куточок природи, а тепер кінець природі. А я вибачаюсь, а парк вже не зона для дитячих розваг!? Чи там вже наступне кафе буде!»;
- «Ну озеро – це точно не те місце, де треба батути»;
- «Вже й там спокою не буде»;
- «Дякую про нагадування, що зараз «Сезон тиші».
Втім, є й протилежна думка. Деякі батьки вважають, що місту критично не вистачає локацій для малечі: «Добре що хоч таке для дітей роблять. Це місто нудьги, де нікуди сходити ні дорослим, ні дітям».

Сміттєпереробка та індустріальні гіганти на об’їзній
Не менш масштабним виглядає і рішення №5064-75-VIII. Ним міська рада виставила на аукціон понад 17 гектарів землі поблизу об’їзної дороги Бровари-Бориспіль.
Нормативна грошова оцінка цієї території сягає 86 мільйонів гривень. Проте стартову орендну ставку визначили на рівні лише 1,5%, що становить близько 1,29 млн грн на рік за площу, співставну з 24 футбольними полями.
Згідно з рішенням міськради, тут дозволяється розміщення:
- промислових підприємств;
- машинобудівних виробництв;
- підприємств переробної галузі;
- об’єктів оброблення відходів, у тому числі з енергогенеруючим блоком.
Таким чином, це формулювання допускає появу сміттєпереробного комплексу або підприємства, яке вироблятиме електроенергію з відходів. Переможець аукціону отримає право користуватися землею протягом десяти років.

Земельні торги
Ще цікавіше виглядає ситуація з рішенням №5063-75-VIII. Ним депутати планують передати через земельні торги ще 9,9325 гектара землі під забудову строком на 20 років.
Нормативна грошова оцінка цієї ділянки перевищує 40,9 млн грн. Хоча земля йде на відкриті торги, у документах прямо вказано: підставою для підготовки стало клопотання конкретної компанії – ТОВ «Оскар Метал Україна».
Це викликає закономірні питання щодо того, чи існує вже потенційний інвестор, зацікавлений у цій ділянці.

Ще один великий шматок землі отримав і бізнес, який уже працює на українському ринку. Рішенням №5088-75-VIII міськрада передала ТОВ «Вест Ойл Груп» в оренду на 10 років шість земельних ділянок загальною площею понад 1,5 гектара. Компанію пов’язують із мережами автозаправних комплексів WOG та VST. І тут цільове призначення земель також пов’язане з промисловістю, переробкою відходів та енергогенеруючими об’єктами.

Аналіз останніх земельних рішень свідчить про те, що Бориспіль стоїть на порозі великих змін. За одну сесію міська рада вирішила долю понад 38 гектарів комунальної землі. Левова частка цієї площі піде під промислові об’єкти, довгострокове використання та можливу забудову.
Питання підготовки до «освоєння» Олесницького озера виглядає найбільш дискусійним. Багаторічні плани щодо благоустрою та створення сучасної зони відпочинку несподівано трансформувалися у перспективу масштабної забудови.
Чи залишиться берег улюбленого озера відкритим для вільного відпочинку, і яким саме буде інфраструктурний та екологічний вплив нових промислових об’єктів міста – покаже найближчий час.
Читайте також: Хто з посадовців Борисполя заробляє мільйони: зарплати по 200 тисяч та реальні проблеми громади.
Фото: «Київщина 24/7».
Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.