Київське водосховище «цвіте» через наслідки війни: у воді побільшало токсинів, що шкодять рибі
25 Чер, 18:52
Київське водосховище зазнало значного негативного впливу через бойові дії. Окрім потрапляння у водойму уламків ракет і безпілотників, серйозні наслідки спричинило затоплення сільськогосподарських територій на Київщині, через що до води потрапила велика кількість добрив та інших забруднювальних речовин.
Як зазначається у науковому дослідженні докторки філософії у галузі екології Анни Куровської, через це у водоймі посилився процес евтрофікації — надмірного насичення води поживними речовинами, зокрема азотом і фосфором.
Такий процес призводить до активного розмноження водоростей, «цвітіння» води та поступової деградації водної екосистеми.
За словами науковиці, однією з головних причин погіршення стану Київського водосховища стало руйнування водної інфраструктури на початку повномасштабного вторгнення Росії.
Зокрема, 25 лютого 2022 року для захисту Києва було зруйновано дамбу, яка стримувала затоплення долини річки Ірпінь. Після цього вода накрила частину територій, зокрема села Демидів та Козаровичі, а разом із нею до водосховища потрапили речовини з меліорованих земель.
«Із полів відбувся змив великої кількості органічних, біогенних речовин, відходів різного характеру — покришок, пластикових пляшок, скла та твердих побутових відходів», — зазначила Анна Куровська.
Порівняно з показниками 2021 року, тобто до руйнування дамби, концентрація поживних речовин у Київському водосховищі зросла приблизно втричі. Це підтверджують лабораторні дослідження води.
Оскільки Київське водосховище розташоване найвище у каскаді Дніпровських водосховищ, зміни в ньому можуть впливати і на інші водойми нижче за течією.
Одним із наслідків забруднення стало погіршення умов для існування риби. Через зменшення кількості кисню у воді можливі випадки її загибелі, а активне розмноження водоростей негативно впливає на біорізноманіття та змінює видовий склад екосистеми.
Крім того, у воді можуть з’являтися токсини ціанобактерій — мікроцистини. Вони становлять небезпеку для водних організмів і можуть бути шкідливими для людей у разі потрапляння забрудненої води всередину або прямого контакту з нею.
Ще однією проблемою є зниження рівня розчиненого кисню. У зимовий період це може бути пов’язано з товстим шаром льоду, а влітку — з активним ростом водоростей на поверхні водойми.
Щільний шар рослинності перешкоджає проникненню сонячного світла у глибші шари води, через що порушується процес фотосинтезу та скорочується вироблення кисню. У результаті риба може потерпати від його нестачі не лише взимку, а й у теплу пору року.
«Київщина 24/7» також повідомляла, що на території будівництва Національного військового меморіального кладовища (НВМК) під Києвом зафіксували грубе екологічне порушення. Активісти та природоохоронці, які прибули на місце проведення робіт, виявили факт засипання місцевої річки. За їхніми словами, важка будівельна техніка скидає ґрунт і залишки матеріалів безпосередньо у водну артерію.
Читайте також: Відходи замість полігону: у Березанській громаді зафіксували повторне незаконне скидання сміття комунальним підприємством
Фото: з відкритих джерел
Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.